Tobias Duus med til YGT 2013 (Verdensmesterskaberne i 80cc)

    4. juli 2013, kl. 01:34

     

    Fra på torsdag til lørdag sker det 16 unge danske 80 cc kørere har set frem til siden den 26 maj hvor de kørte sig

    med til YGT derudover har 8 mere fået chancen , pga afbud fra nogen af de andre lande.


    Så fra på Tordag skal 24 danske kørere køre om at gentag succen fra de andre år.


    Torsdag skal der køres 3 indledende runder, hvor der kæmpes om 32 pladser + 4 reserve pladser til 2 semifinaler

    fredag hvor de kæmper om 16 +2 pladser til den store finale lørdag .
    Alle dage foregår det på Fjelsted Speedway Center
    Torsdag starter det kl 12.00
    Fredag starter det kl 13.30
    Lørdag starter det kl 14.10


    Så skal du opleve fremtidens stjerner og forhåbelig være med til at fejre en dansk verdensmester , så kom til Fjelsted Speedway Center .


    Line up QR 1 Torsdag
    1:Lasse Pørtner DK
    2:Dominik Möser DE
    3:Mads Hansen DK
    4:Jonas Jeppsen DK
    5:Kamil Nowacki PL
    6:Henry Ahlbom FI
    7:Mathias Nielsen DK
    8:Alexander Woentin SE
    9:Truls Kamhaug N
    10:Jannik Lund Jensen DK
    11:Lars figvad N
    12:Kevin Sørensen DK
    13:Niilo Voulas
    14:Kenneth B Jürgensen DK
    15: Søren Simonsen DK
    16: Filip Hjelmland SE

     

    Line up QR 2
    1:Kasper Andersen DK
    2:Michal Gruchalski PL
    3:Martin Steen Hansen DK
    4:Gleb Chugunov RU
    5:Tobias Duus DK
    6:Joni Laukkanen FI
    7:Max Bo Hjorth DK
    8: Niklas Säyriö FI
    9:Patrick Hansen DK
    10:Maksimilian Bogdanowicz SE
    11:Tim Sørensen DK
    12:Joakim Christensen SE
    13:Jason Jørgensen DK
    14:Espen Sundvor N
    15: Sam Jensen DK
    16: Emil Milberg SE

     

    Line up QR 3
    1:Emil Pørtner DK
    2:Antti Voulas FI
    3:Jannik Sørensen DK
    4:Lukas Baumann DK
    5:Sebastian Mortensen DK
    6:Jonas Seifert-Salk DK
    7:Adrian Bialk PL
    8:Andreas Jensen DK
    9:Oskar Thulin SE
    10:Christian Thaysen DK
    11:Joel Kling SE
    12:Lasse Fredriksen N
    13:Christoffer Selvin SE
    14:Roman Lakhbaum RU
    15:Frederik Jakobsen DK
    16: Jeppe Henriksen DK

     

    Tidsplan for de 3 dage
    Torsdag
    QR 1: 12.00
    QR 2: 15.00
    QR 3: 18.00


    Fredag
    Semi 1:13.30
    Semi 2: 17.00


    Lørdag
    Finalen kl 14.10